About TJ

English below

Jsem čechokanaďan žijící v Lysé nad Labem, narozený v roce 1974 v Plzni. V roce 1984 jsme s rodiči emigrovali do Kanady, kde jsme žili v Nanaimu, Britská Kolumbie, a poté v Kitcheneru, Ontario. V roce 1992 jsem obdržel tenisové stipendium na University of North Florida, kde jsem dosáhl bakalářský a magisterský titul v oboru Business Administration. Do ČR jsem se vrátil kvůli pracovní nabídce, kterou jsem obdržel záhy po ukončení studia a od té doby žiji a pracuji v Čechách.

V případě, že máte zájem prohlédnout si moje CV, najdete jej zde (pouze v AJ). V případě zájmu o kontakt, zašlete prosím e-mail na tomasjedlik@gmail.com. Můžete mne také navštívit na Facebooku zde.

Přeji hezký den,

Tomáš

————–

I am a Czech-Canadian living in Lysá nad Labem, Czech Republic. I was born in 1974 in Pilsen, Czechoslovakia and in 1984 my parents emigrated to Canada, where we lived first in Nanaimo, British Columbia, and then in Kitchener, Ontario. In 1992 I received a tennis scholarship to play for the University of North Florida, where I received both my Bachelor’s and Master’s Degrees in Business Administration. Upon graduation I received a job offer from a management consulting company in Prague and I have lived and worked here ever since.

If you would like to take a look at my CV, you can find it here. If you would like to contact me, please send me an email to tomasjedlik@gmail.com. You can also visit me on Facebook  here or read my blog about putting more joy into our lives here.

Create a nice day,

Tomas